Keskkonnasõbralik perefarm, kus väärtustatakse Eesti maad, loomi ja tarbijat!
Kuusiku talu on peretalu, mida majandavad Jane ja Elmar Mättik koos oma kolme lapsega. Talu, kui sellise, algusajaks võib pidada 1991 aastat, kui Elmar alustas hobikorras teraviljakasvatusega 4 hektaril. 2008 aastal osteti rohumaade hooldamiseks ja neile lisandväärtuse andmiseks esimesed aberdiin-anguse tõugu veised- 4 mullikat ja pull. 2009 ostis Jane Euroopa Liidu Maaelu Arengukavast taotletud Noortaluniku toetusega veel 20 ammlehma ja 1 sugupulli. 2019 aastal haritakse maid ligi 400 hektaril (teravilja, rapsi ja heintaimede kasvatus), kasutusel on Keskkonnasõbralik majandamise viis.
Karjas on 10.2019 seisuga 238 lihaveist, neist 105 ammlehma ja 5 sugupulli.
Kuusiku talu loomadega osaletakse sageli erinevatel lihaveiseid ja lihaveisekasvatust propageerivatel üritustel. Et perenaise jaoks on lihaveisekasvatus lisaks parajalt füüsilist aktiivsust pakkuvale tööle ka väga meeldiv, huvitav ja väljakutseid pakkuv hobi, siis on aja jooksul pälvitud ka erinevaid tunnustusi –
Tõupulle karja aretusliinide mitmekesistamiseks ja parimate aretustulemuste saavutamiseks on ostetud Šveitsist, Taanist, Soomest ja Saksamaalt ning nad põlvnevad sellistest tuntud tõupullidest nagu LOCKERLEY LEGOLAS G850 (UK), JEREMY ERIC OF BRIDGEFOOT (UK), SRV HEDEBO KNOBEL ET (DK), RAWBURN ROMMEL E423 (UK), IRON ORE PARINGA HKFE27 (AU), BR MR CROWN PRINCE 9061W (US).
Lisaks kasutatakse farmi aretustöös ka vähemalt 40% ulatuses kunstlikku seemendamist, et saada sarnaseid tulemusi ja olla võrreldav maailmas kasutatavate sugupullide tulemustega. 2015 aastal tehti esimesed katsetused ka embrüosiirdamise vallas (Kanada päritolu) ning selle tulemusena saadi esimesed 5 aberdiin-anguse tõugu embrüosiirdatud vasikat Eestis (2 pulli ja 3 lehmikut), ning kõik nad toodavad oma järglasi täna Kuusiku farmis. 2020 kevadel on sündimas uued embrüosiirdamise teel saadud järglased sellisest Kanada tippfarmist nagu MILLER WILSON ANGUS.
Suur osa järglastest müüakse tõuloomadena – müüdud on tõulehmikuid nii Eestisse kui Rumeeniasse, Horvaatiasse, Kasahstani ja tõupulle lisaks Eestile ka Lätti, Hollandisse ja Türki.
Lihaks sobivad loomad müüakse nii tapamaja, kui ka otseturustuse kaudu, viimase populaarsus on üha enam kasvamas. Kuusiku farm ja tema toodang on saanud õiguse kanda ka MTÜ Eesti Lihaveise seltsi poolt välja antavat farmimärki „Eesti Lihaveis“, mis tähendab, et farm kasutab oma karja kasvatamisel parimaid praktikaid, täidab loomade heaolu ning keskkonnanõudeid ning karjas peetakse jõudluskontrolli. Märk „Eesti Lihaveis“ annab kindluse, et tegemist on hea tava järgi kasvatatud loomade ja nendest saadud toodanguga
Kuusiku farmi lihaveisekasvatuse algaastail sihiks seatud mõõdikud ja eesmärgid:
Pikaajalise eesmärgina soovitakse Kuusiku perefarmis läbi Keskkonnasõbraliku majandamisviisi jätkata just sellist taime – ja loomakasvatust, mis on kasulik farmi põhiressursile ehk mullale ja seeläbi ka taimele, loomale ning toodangu tarbijale. Selline mitmekülgne ja vastastikune sümbioos loob hea võimaluse tegutseda mitte lihtsalt tootmisfarmina, vaid jätkusuutliku elustiili- ja perefarmina.
Üle 50% lihaveisekasvatuse tulemustest on mõjutatud keskkonna poolt ning Eesti kliima- ja keskkonnatingimustes on piisavalt palju potentsiaali aberdiin-anguse tõugu veiste kui heade rohusööda väärindajate kasvatamiseks. Meil on hea meel, et kogu maailmas populaarsust kogunud ja paljusid rahvuseid ühendav aberdiin-angus ehk “Black Magic” on juhtival kohal ka Eestis kasvatatavate lihaveisetõugude hulgas!
Facebook: https://www.facebook.com/pirgoangus
Agroturism on põllumajandustootmise ja turismi kombinatsioon, mis pakub võimalust külastada talusid või teisi põllumajanduslikke ettevõtteid.